O škole

Norimberk - 6. A, C 

Žáci šestých ročníků začátkem června vyrazili do velmi pěkné ZOO v Norimberku. Ta se pyšní mimo jiné i delfináriem. 

 

Londýn

Žáci 8. a 9. tříd na poznávacím zájezdu v Londýně. Navštívili nejznámější místa, ochutnali typické britské delikatesy a čelili angličtině tváří v tvář. Celý tento zájezd obohatily i rodiny, u kterých žáci bydleli.

Rope skipping

Zúčastnili jsme se soutěže ve skákání přes švihadlo. Žáci naší školy získali 10 medailí a pohár za nejúspěšnější školu v počtu přeskoků (1.stupeň).

Den rodiny ve školní družině

Hrátek pro rodiče a děti se ve školní družině zúčastnilo 127 účastníků.

Čarodějnický rej ŠD

 

Zájmové vyučování II.

Na následujícím odkazu můžete shlédnout výsledek práce jedné skupiny zájmového vyučování na Komendě aneb "Hledá se genius"

Zájmové vyučování

​Ve středu 29. března 2023 se žáci celé školy zapojili do zájmového vyučování. Co to znamená v praxi? Na 1. stupni celé třídy, na 2. stupni po menších skupinách žáci zpracovávají celé dopoledne určité téma. Hledají si informace, vytváří prezentace, výtvarná dílka, dělají pokusy, vychází do terénu obhlédnout, jak určitá věc v běžném životě funguje. Letos byla nabídka témat opravdu bohatá; namátkou – Jaro v přírodě, Moderní poezie na vlastní kůži, Středověk netradičně, Buď fit!, Jóga, Alchymistická laboratoř, Novinářem na jeden den, Ptáci, Jak se žije bez zraku, Barevná fyzika v pokusech, Keramika – vznik a vývoj, Ohrožené druhy zvířat … Opravdu bylo z čeho vybírat.

 

Totalita - Rudá léta

Žáci osmých ročníků absolvovali začátkem března komponovaný vzdělávací program na pražském Vyšehradě s názvem Totalita – Rudá léta. Nejprve absolvovali teoretickou část, která byla velmi zajímavá – a potom v Podolských kasematech dobrodružnou formou odhalovali hrdinu. Celý program končil u pamětního místa Milady Horákové, kde byla příležitost připomenout další komunismem pronásledované a zavražděné osobnosti.

 

Recitační soutěž

V úterý 21. února se naši žáci a žákyně zúčastnili školního kola v recitaci. Všichni soutěžící si zaslouží pochvalu, děkujeme za účast a vítězům gratulujeme.

Společné pečení pro radost

Ve čtvrtek 8.12. žáci ze 4.B naší školy společně se žáky ze ZŠ Generála Klapálka pekli a zdobili vánoční cukroví s klienty z Domu s pečovatelskou službou. Všichni si to náramně užili a cukroví se ochutnalo ještě týž večer při rozsvěcení vánočního stromku.

Vánoční krabice

Třída 6.B se zúčastnila projektu VÁNOČNÍ KRABICE, který každoročně pořádá rodinné centrum Havránek. Jedná se o sbírku vánočních dárků pro děti z charit v Kralupech nad Vltavou a Roudnice nad Labem. Společné předání dárku proběhlo dne 7.12. 2022.

Máme rádi básničky

Dne 27.11se třída 4.B s paní učitelkou Šímovou zúčastnila předávání ceny v soutěži Máme rádi básničky. Soutěž byla vyhlášena v září u příležitosti narozenin Jaroslava Seiferta. Úkolem bylo vyluštit a zapsat báseň, která se v hádankách skrývala. Cenu za vítězství si třída spravedlivě rozdělila.

Evropa, ve které chci žít: Kralupy v roce 2050

Mezinárodní konference s titulem Evropa, ve které chci žít: Evropa v roce 2050 se uskutečnila 22. listopadu 2022 v Karolinu Karlovy univerzity. Tato konference byla spojená s vyhlášením výsledků mezinárodní výtvarné soutěže.

Za svá díla převzali ocenění autoři z pěti evropských zemí – z České republiky, Rumunska, Řecka, Slovenska a Španělska. Mezi oceněnými zazářili i žáci naší školy, konkrétně Vanesa Louthanová se svým dílem Most pod vodou. Zároveň jsme převzali ocenění za nejlepší městský regionální projekt – výtvarná díla, videa.

Ocenění:

Kralupy 2050

Vanesa Louthanová

 

Den otevřených dveří 5.11.2022

V sobotu 5. listopadu se na naší škole uskutečnil tradiční den otevřených dveří.

Mary´s meals 2021/2022

V úterý 27.6. 2022 se třída 6.B zapojila do projektu Mary´s meals. Žáci doma napekli cukroví a připravili balíčky, které potom na bazárku před školou prodávali. Celý výtěžek z akce byl darován  pro Mary´s meal. 

https://www.marysmeals.cz/zapojte-se/?gclid=Cj0KCQjwof6WBhD4ARIsAOi65aiH-afxkzRJHUa5qcnCEbtYEZ_OacHoaLy6GZspcEnZyRy0dJ2kJk4aArjmEALw_wcB

 

Adaptační programy ve školním roce 2021/22

Každý začátek školního roku jsme kladli důraz na výjezdní adaptační pobyty, aby se nové třídní kolektivy co nejvíce poznaly a nastavilo se správné klima ve třídě. Vzhledem k epidemiologické situaci v ČR proběhly místo adaptačních výjezdů pouze adaptační programy ve škole. Adaptační program je nastaven vždy dle potřeb třídy a probíhá ve spolupráci s organizací ŽIVOT BEZ ZÁVISLOSTÍ  z.s.

Program je realizován ve dvou dnech za přítomnosti třídního učitele, aby svoji třídu také poznal a navázal s nimi kontakt.

Letos proběhl adaptační program v pátých a šestých třídách. Vše probíhalo v příjemné atmosféře, program byl zaměřen na pomoc, spolupráci a poznání. V průběhu programu žáci, lektoři i třídní učitel aktivně diskutovali, pracovali a užili si aktivity i formou hry.

Fotogalerie k nahlédnutí

Dlouhodobý projekt Mary´s Meal

Ohlédnutí za projektem v následujícím videu

Soutěž - EKOCENTRUM

Výsledky soutěže Ekocentra - Výroba vánoční ozdoby z odpadového materiálu - odkaz na článek a výsledky zde. 3. místo získala žákyně Zuzana Hodíková ze třídy 6.C, gratulujeme.

Adventní kalendáře

Že není distanční výuka jen o sezení u obrazovek, svědčí práce našich sedmých a osmých ročníků. Téma:  ,,adventní kalendář.“

Prohlédnout výtvory si můžete po kliknutí sem

Výsledky celostátní fotosoutěže

Celostátní soutěže fotografování hub v jejich přirozeném prostředí se zúčastnilo 186 žáků základních škol s 291 fotografiemi. Žáci naší školy tvořili podstatnou část (přes 70 žáků) a byli velmi úspěšní! Fotografie hodnotilo deset porotců. Zvítězila Alžběta Bauerová (1.A) se 63 body s fotografií kuřáteček hřebenitých. Druhé místo obsadil František Šafránek (7.B) s fotografií klanolístky obecné, která od porotců obdržela 62 bodů. František se umístil i na pátém místě s fotografií bedly, kterou porotci ohodnotili 61 body. Na šestém a desátém místě se umístila Sofie Klusová (7.A) - 59 a 56 bodů, na osmém místě Barbora Mlsová (9.C) - 57 bodů. Další velmi úspěšní žáci byli: Matěj Šafránek (9.A), Konstantina Drahozalová a Jan Šoch (6.A) a Ester Momutová (9.C), kteří se umístili do 20. místa. Výsledky a vítězné fotografie si můžete prohlédnout na stránkách www.naturatlas.cz. Všem úspěšným fotografům blahopřejeme a ostatním děkujeme za účast!

Dopisy od žáků ze Slovinska - Život v době koronaviru 

Jedná se o dopisy od žáků ze Slovinska. Komunikace stále probíhá. Teď psali žáci o tom, jak prožívají stávající situaci, co dělají a jak tráví čas doma, když nemohou chodit do školy apod. Procvičte si angličtinu a seznamte se, jak prožívají současné období jinde v Evropě.

LOVRO

TILEN

TINE

TJASA

ZIGA

Exkurze - "Terezín"

Žáci 8 ročníku  24.2.2020 navštívili pevnost Terezín, kde si prohlédli místa, kde byli deportování a mučeni nejvíce židé, ale i jiní za druhé světové války. Také se tady dozvěděli, že zde byl dva roky vězněn i G.Princip, atentátník na  následníka rakouského -  uherského trůnu.

Exkurze - "Stát se člověkem"

17.2.2020 se někteří žáci 8.ročníku zúčastnili exkurze s názvem "Stát se člověkem", kde měli možnost se seznámit s myšlenkou, která není v dnešní době nereálná - a to, že člověk může být nějak spojen s robotem/počítačem.Za pomocí scifi filmů a knížek ( R.U.R. od Karla Čapka) si přibližíli tuto problematiku světa a problematiku komunikace mezi lidmi. Nakonec ve skupinkách diskutovali o tom, jestli se i počítač může stát člověkem, co by to obnášelo a jaká je hodnota člověka.

Prvňáčkem na zkoušku

Ve čtvrtek 20. 2. se konalo první setkání budoucích prvňáčků - "Prvňáčkem na zkoušku." Děti si vyzkoušely  grafomotorická cvičení, pravolevou orientaci, poznávaly barvy, tvary, počítaly, nechyběly ani pohybové prvky a zpěv. Další setkání se koná 19.3. Už se na vás těšíme.

Národní zemědělské muzeum
O pololetní prázdniny jsme vyrazili se školní družinou do Národního zemědělského muzea v Praze, kde jsme měli domluvený program "Voda je život". Paní lektorka byla skvělá a děti byly nadšené. Celé muzeum je interaktivní a stojí za návštěvu. I počasí nám přálo, jarní teploty nám zpříjemnily procházku od vlaku k muzeu a zpět.
 

Návštěva Archivu StB

Dne 16. ledna navštívilo 5 žáků z tříd 8. C a 9. C v rámci projektu Příběhy našich sousedů (Post Bellum) Archiv StB. Jednalo se o workshop, který zahrnoval jak teoretickou, tak praktickou část související s prací na konkrétním spisu. Žáci mimo jiné mohli vidět restaurátorské dílny či spisy nejvýznamnějších osobností (Václav Havel, Milada Horáková).

Velvary 2019

V prosinci obohatily žákům předvánoční čas paní učitelky 2. – 4 tříd. Společně si vyjeli do Velvar.

V kostele sv. Kateřiny proběhl velmi pěkně připravený program o zrození Ježíše , do kterého se žáci aktivně zapojili. Nechybělo ani stínové divadlo, které všechny opravdu zaujalo. Na závěr si každý mohl vyrobit jednoduchou vitráž - tu si pak odnášel domů.

Následovala návštěva muzea vláčků, kterou si všichni moc užili. Průvodce žákům nejen zajímavě vyprávěl o historii železnice , ale také je zasvětil do jejich tajů. Dovolil jim vyzkoušet různé ovládání signalizace, práce výpravčího, průvodčího a další . Vše bylo doplněno o konstrukční činnosti, do nichž se někteří s radostí pustily.

V neposlední řadě udělal dětem radost i nákup drobných suvenýrů s železniční tématikou.

Do školy jsme se vraceli za drobného sněžení, což příjemně dokreslilo vánoční atmosféru.

 

Poslední týden

Poslední týden před Vánocemi se na naší škole konalo plno akcí. Ve středu 18. 12. všechny děti měly předvánoční dílny. Výrobky si pak mohli rodiče, kamarádi, ale i návštěvníci naší školy koupit na jarmarku 19. 12. Ten samý den se ve škole pro mladší žáky konaly vánoční hrátky a navečer na MěÚ v zasedací místnosti mohla veřejnost vidět Adventní koncert, kde vystupovali žáci naší školy (zpívali, hráli na flétny, tančili). Nakonec jsme celý den ukončili zpíváním koled a vánočními besídkami.

Židovské muzeum

V úterý 17. prosince třídy 9. B (tř. uč. Moravec) a 9. C (tř. uč. Saidlová) navštívily Židovské muzeum v Praze, kde absolvovaly workshop zvaný Hanin kufřík. V první části programu se žáci zaměřili na osudy reálných židovských obyvatel, kteří byli zasaženi holocaustem, a následně se pokračovalo prohlídkou židovského hřbitova a okolních synagog (Pinkasova, Staronová), v nichž se formou poutavého výkladu dozvěděli více o judaismu a posléze i holocaustu. Za nejemotivnější část považujeme pohled na vnitřní stěny Pinkasovy synagogy, jež byly pokryty jmény židovských obyvatel, kteří byli transportováni z protektorátu do koncentračních táborů. Chlapci si odnesli jako suvenýr typickou židovskou pokrývku hlavy – kipu neboli jarmulku.

Svíčkárna Rodas

V předvánočním čase naši prvňáčci společně poprvé vyrazili autobusem na exkurzi, aby se seznámili s vánočními zvyky a tradicemi. Program vánočních dílen ve svíčkárně Rodas byl před Vánocemi zcela jasný. Vyrobit a ozdobit vánoční svícen, vykrojit si glycerinové mýdlo a co nejpřesněji nalít barevný vosk do skořápek od oříšků. Velký zájem měly děti o vánoční sáček naplněný levandulí a pšenící, který po zahřátí nejen velice pěkně voní, ale uleví i bolavému bříšku. Zajímavé bylo i barvení svíčky teplým barevným voskem a následné polepení samolepkami s vánočními motivy. Cestou k obchůdku, kde si děti zakoupily drobné dárečky, se setkaly s domácími zvířátky (kozou, slepicí, kachnou, husou, ovečkou apod.)
 

Pro děti to byl velký zážitek a jsme rádi, že jsme si všichni pěkně užili krásný vánoční čas.

Sedmé ročníky na Pražském hradě

Výuku dějepisu a českého jazyka se třídám 7. A a 7. C rozhodly paní učitelky PhDr. Barbora Černá a Mgr. Jana Saidlová zpestřit exkurzí na Pražský hrad. Po bezpečnostní kontrole, která již sama o sobě byla pro některé žáky zážitkem, následovala prohlídka celého areálu, při níž samozřejmě nemohla chybět ani návštěva skvostného Chrámu sv. Víta. Vánoční atmosféru navodil instalovaný betlém, vůně trdelníků, perníčků a svařeného vína, která se linula z místních trhů, a v neposlední řadě nečekané vystoupení dívčího pěveckého sboru. Po průchodu Zlatou uličkou a jsme se pokochali výhledem na naše hlavní město, prozkoumali Daliborku a vydali se po zámeckých schodech zpět. Den jsme si užili, někteří z nás navštívili Hrad vůbec poprvé!

Třídy 7. A, C

Sv. Anežka Česká

V pondělí 9.12.2019 se 8.C zúčastnila programu o sv. Anežce České, kde se žáci dozvěděli detailnější informace ze života této velké postavy našich dějin. Spolu s ní jsme se zamysleli i nad svým životním rozhodováním.
Následně jsme na Staroměstském nám. v Praze pomohli u stánku Mary´s meals dobrovolníkům, kde jsme si vyzkoušeli naše komunikační dovednosti a také jsme pomohli dobré věci.

Mikulášský aerobik

Ve středu 11. prosince se skupina děvčat z naší školy zúčastnila tradiční akce Mikulášský aerobik, který již mnoho let před Vánoci pořádá Dvořákovo gymnázium v Kralupech nad Vltavou. Dvě děvčata závodila v kategorii 4.-5. ročník - Sofie Brezovjáková postoupila do finále mezi nejlepších 15 závodnic. V nejpočetnější kategorii 6.-9. ročník nás reprezentovalo 13 děvčat. Mezi 16 nejlepších postoupila Adéla Kohoutová a Nela Košičárová. Nela si nakonec vybojovala krásnou stříbrnou medaili. Děvčatům děkujeme za reprezentaci a medailistce gratulujeme.

Komenda má talent

V prosinci se na naší škole uskutečnil další ročník talentové soutěže Komenda má talent. Ve čtvrtek 5. 12. jsme byly připraveny zhlédnout 10 přihlášených vystoupení. Diplomy vytištěné, odměny připravené. Ve 14 hodin soutěž začala. Účast nebyla bohužel 100%, ale měly jsme tu čest hodnotit vystoupení taneční, pěvecké i hru na hudební nástroj. Soutěž nakonec vyhrál Adam Hrnčíř z 9. C, který hrál na el. klávesy a zpíval, druhé byly dívky z 5. B Šárka Brožová a Ema Drhlíková. Trojici vítězů uzavíraly Jindřiška Plasová a Bára Havlíčková z 9. B. Jménem svých kolegyň všem zúčastněným děkuji a těším se na další rok.   

Svět medúz

Ve středu 4. prosince se žáci 7.A vypravili prozkoumat nově otevřené medúzárium na střeše obchodního centra Arkády Palác. Pozorovali jsme na 10 tisíc medúz několika druhů, různých tvarů i velikostí v 38 akváriích. Medúza je fascinující oceánský žahavec, který se nechává unášet oceánskými proudy již po milióny let a ukazuje svou křehkou krásu. Medúzáriu mj. dominuje akvárium, které se uchází o zápis do Guinessovy knihy rekordů.

Zítra celá země - Post Bellum

Třídy 9. C (3. 12., p. uč. Saidlová) a 9. B (4. 12., p. uč. Moravec) absolvovaly zážitkový workshop Zítra celá země zaměřený na listopadové události roku 1989. Žáci si mohli na vlastní kůži vyzkoušet roli středoškolského studenta, který se ocitl v době 1989. Jednalo se o ztvárnění rolí ať už prorežimních (pionýrka, syn příslušníka VB atd.), tak protirežimních (člen punkové skupiny, věřící atd.). Lektorky workshopu zastávaly role učitelky a ředitelky. Na závěr se většina třídy rozhodla – i přes odpor svých spolužáků prorežimně smýšlejících – zúčastnit se generální stávky.

„Bylo to poučné, zajímavé a hlavně se mi líbilo, že to bylo provázané hrou s rolemi, při které jsme si mohli jejich život vyzkoušet.“ (Tomáš Dřevo)

„Bylo to super. Moc mě bavilo, jak jsme dostali role a hráli jsme si a představovali si, jak mohla vypadat třída za komunismu.“ (Aneta Bauerová)

„Workshop se mi moc líbil. Lektorky byly velmi sympatické a workshop udělaly zajímavě. Nejvíc se mi líbilo, když jsme se vžili do třídy během revoluce. Do své postavy jsem se vžila a dokázala jsem si uvědomit, jaké to asi bylo. Už se těším na další takový workshop.“ (Natálie Tintěrová)

„Včerejšek se mi hrozně líbil. Sice jsem dostal roli nevýrazného stávkaře, ale hrozně jsem si to užil.“ (Adam Carvan)

„Workshop se mi strašně moc líbil. Lektorky byly příjemné a připravily si zábavný program. Nejlepší z programu byla hra. Každý z nás dostal roli nějakého žáka a hráli jsme si a představovali si, jak to mohlo vypadat ve třídách za komunismu.“ (Kamila Nováková)

„Nejvíce se mi líbilo, jak jsme se mohli vžit do rolí, které jsme dostali. Bylo to hezky připravené. Lektorky byly moc sympatické a zábavné.“ (Jana Davidová)

 

Anežka Přemyslovna, zvaná Česká

Letos v listopadu jsme si připomněli 30 let od svatořečení Anežky České – a s tím spojovanou sametovou revoluci. O Anežce se ve spojitosti s revolucí mluví i v proroctví z 15. století. Je tam řečeno, že „pokud bude Anežka Přemyslovna svatořečena, bude v Čechách dobře“.

Žáci naší školy se v průběhu listopadu a prosince účastní akcí, kde jim jsou tyto události představeny a díky kterým si mohou uvědomit, že svoboda není samozřejmost, že se musí chránit.

Svatá Ludmila

Třída 7. B se dne 25. listopadu zúčastnila programu o sv. Ludmile v Pedagogickém centru v Praze. Žáci se dozvěděli informace z Dalimilovy kroniky o Ludmile a Bořivojovi. Byl jim představen její život a doba, ve které žila. Nakonec „naplnili“ džbánek kamínky dobrých vlastností sv. Ludmily a zamysleli se nad jejím odkazem i pro naši dobu.

Po krátké přestávce žáci absolvovali druhý program s názvem „Lidskost v době války“, kdy jim lektor přečetl dopis jednoho vojáka z 1. světové války, který zažil vánoční příměří v zákopech na Štědrý den roku 1914. Žáci se spolu s lektorem zamýšleli nad situací té doby a snažili se pochopit, že i v obtížných životních situacích je možné najít něco hezkého.

Burza středních škol

Kam po základní škole? To je otázka, kterou si kladou všichni žáci devátých ročníků. Proto byla na pátek 22. listopadu připravena již tradiční „Burza středních škol“ – každoroční akce, kdy pět zástupců prezentuje studium a další aktivity svých kmenových škol.

Během dopoledne se žáci mohli zeptat na cokoliv, co se studiem na středních školách souvisí, a díky tomu se mohou lépe rozhodovat při volbě dalšího vzdělávání a vyplňování přihlášek.

Národní pamázník na Vítkově

Ve čtvrtek 21. listopadu se třídy 9. B (p. uč. Moravec) a 9. C (p. uč. Saidlová) vydaly do Národního památníku na Vítkově, kde se uskutečnil workshop zaměřený na dobu 50. let v Československu. Žáci si nejprve prohlédli expozici památníku zaměřenou na 2. polovinu 20. století a následně se soustředili na práci ve skupinách týkající se politických procesů v Československu. Program byl zakončen návštěvou mauzolea Klementa Gottwalda.

V úterý 19. listopadu 2019 jsme se ku příležitosti 30. výročí Sametové revoluce účastnili besedy s disidentem, vězněm komunistického režimu a spisovatelem Františkem "Čuňasem" Stárkem. Besedu se symbolickým názvem "Koncert pro Václava Havla" zorganizovala ZŠ Václava Havla v Kralupech nad Vltavou. Během téměř dvouhodinového povídání nám Čuňas svým osobitým stylem představil život v undergroundu, jehož byl od 70. let součástí, přiblížil nám své zkušenosti s výslechy, politickými procesy (nejen s kapelou The Plastic People of the Universe), vězněním a všudypřítomnou šikanou ze strany STB. Děkujeme.

Ve středu 13. listopadu byl pro dívky z 9. C přichystán program zaměřený na starostlivost o pleť. Součástí tohoto programu byla také praktická ukázka správné péče o pleť a decentní líčení. Dívky si mohly vyzkoušet nejrůznější přípravky a dozvěděly se mnoho užitečných informací, díky nimž mohou předcházet případným problémům se svou pletí.

Během podzimních prázdnin navštívil školní klub, nejdříve samostatně expozice Techmanie v Plzni a následně společně se školní družinou ZOO Praha, kde nám lektorka pražské zoo prozradila zajímavosti ze světa šelem.

Hodiny moderní chemie

Ve čtvrtek 17. října se žáci 9. tříd zúčastnili hodiny moderní chemie na téma forenzní analýza. Akci pořádala SOŠ a SOU Kralupy ve spolupráci se studenty VŠCHT Praha. Žáci si mohli vyzkoušet různé způsoby chemické analýzy, která pomáhá při objasňování trestné činnosti. Interaktivní hodiny byly věnovány daktyloskopii, zjišťování DNA, analýze tělních tekutin a balistice.

Ekologický zpravodaj - článek

Ve třetím čísle ekoZpravodaje, který vydává Ekologické centrum Kralupy nad Vltavou, na straně 3 najdete článek Semináře o odpadní vodě, kterého se účastnili žáci 6. ročníků.

http://www.eckralupy.cz/zpravodaj/pdf_zpravodaj_2019/zpravodaj_eck_3-2019.pdf

Reportáž KTZ - Rekonstrukce a přístavba školy

Reportáž z rekonstrukce a přístavby naší školy naleznete zde:

https://www.youtube.com/watch?v=rNOaDTD9GSw

Reportáž KTZ - Ekologická vycházka

Třída 6.C se zúčastnila ekologické vycházky po městě, kde žáci v samotném závěru společnými silami vysadili strom v Husově parku. Celá reportáž je k vidění pod tímto odkazem:

https://www.youtube.com/watch?v=reman9e3wTg&feature=youtu.be

Den stromů na Komendě

Stromy jsou největšími producenty kyslíku v přírodě. Mají však spoustu dalších funkcí, důležitých i pro náš život: z ovzduší zachycují prach, oxid uhličitý, snižují hluk a rychlost větru, zadržují vodu v krajině, brání erozi a sesuvu půdy, jsou útočištěm mnoha druhů živočichů… Mnohé stromy nám dávají také dřevo nebo obživu. Nezanedbatelný je vliv zeleně na naši duševní pohodu.

Den stromů je svátek, který stromy oslavuje prostřednictvím jejich sázení. V současné době se Den stromů slaví ve více než 40 zemích světa. Většinou se slaví na jaře nebo na podzim, podle podmínek vhodných k výsadbě stromů. V České republice připadá Den stromů na 20. října.

S kralupským ekologickým centrem vysadili žáci 6.C další strom, který nám zpříjemní život v našem městě.

Návštěva čistírny odpadních vod v Kralupech nad Vltavou

Odpadní voda z Kralup a některých okolních obcí je odváděna pomocí systému stok na čistírnu odpadních vod (ČOV), kde se voda čistí a po splnění stanovených parametrů jakosti vody je vypouštěna do Vltavy.

Žáci 6.C byli pozváni na prohlídku areálu čistírny. Odpovědný pracovník nás provedl celým areálem a vysvětlil, jak zpracování odpadních vod probíhá. Žáci se seznámili s prostředím a hlavně s technologií čištění vody. Zjistili jsme, že vyčištění vody do „původního stavu“ je velmi složitý a náročný proces. Zapotřebí jsou především bakterie, o které je nutno pečovat, aby přežily a plnily svou rozkladnou funkci. Byla to velmi zajímavá, i když ne příliš voňavá exkurze.

Adaptační pobyt žáků šestých tříd

Koncem září vyjeli žáci šestého ročníku do Velké Úpy na adaptační pobyt, jehož cílem bylo, aby se žáci poznali i mimo školní prostředí. Ačkoliv počasí nevyšlo na jedničku, žáci i pedagogové zvládli vše s úsměvem. Ti nejzdatnější zdolali i nejvyšší vrchol České republiky.

Týden pro klima na Komendě

20.-27. září proběhl po celém Česku Týden pro klima, který nabídl pestrou paletu příležitostí pro seznámení široké veřejnosti s téma

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Šablony III
Labyrint
Ovoce do škol
Poznej povolání
Doučování - národní plán obnovy
Připojení k síti eduroam
Bezpečné město Kralupy