Thomas Alva Edison

Thomas Alva Edison se narodil 11. února 1847.

Edison byl americký vynálezce, podnikatel a průkopník využití elektrické energie.

Do školy chodil Edison pouhého čtvrt roku - ředitel školy jej považoval za duševně zaostalého (Edison měl silnou vadu sluchu a nestačil sledovat výuku).

Pracoval jako roznašeč novin, poté dokonce jako novinář a telegrafní úředník.

Věnoval se také fyzice a mechanice. Za svůj život Edison získal více než 1000 patentů. Edison byl známý svou pracovitostí, často pracoval i 20 hodin denně.

"genialita je 1 % inspirace a 99 % potu"

V roce 1869 patentoval mj. duplexní telegraf.

Edison také založil mnoho firem. Asi nejvýznamnější byla společnost General Electric Company.

Na podzim roku 1877 vynalezl fonograf.

V roce 1879 začaly první zkoušky snad největšího Edisonova vynálezu. První žárovka na malou chvíli zablikala právě na jaře 1879. V říjnu použil zuhelnatělou nit z bavlny.

Edison ovšem vytvořil nejen žárovku, ale celý systém nutný pro její "rozsvícení". Bylo třeba postavit elektrárnu, elektřinu rozvést.

V roce 1883 objevil tzv. Edisonův jev, kdy se ve vakuu šíří elektrický proud mezi dvěma dráty, které se vzájemně nedotýkají. Tento objev později vedl k vytvoření elektronky.

Následovalo další množství vynálezů: elektrická lokomotiva, filmová kamera, promítací přístroj, cyklostyl, akumulátor, umělý kaučuk atd.
Ukázalo se totiž, že Edison je nejen vynikající vynálezce, ale snad ještě lepší podnikatel.

Thomas Alva Edison zemřel 18. 10. 1931