Galileo Galilei

Galileo Galilei se narodil 15. února 1564 v italském městě Pisa.

V roce 1581 poslal otec Galilea studovat medicínu. Galileo si ale vybíral hlavně přednášky, které jej zajímaly. Chtěl se stát vědcem. Otec byl silně proti.

V roce 1585 Galilei ze školy odešel - nedokončil ji. Pokračoval ale ve studiích matematiky (v roce 1586 napsal svou první knihu La Balancitta).

V roce 1589 byl Galileo Galilei jmenován do čela katedry matematiky na univerzitě v Pise. 

V roce 1592 přijal místo profesora matematiky na univerzitě v Padově. V té době taky začal pochybovat o Aristotelově představě o fungování vesmíru.

 V roce 1609 Galilei představil senátu v Benátkách svůj vylepšený dalekohled - perspicillum - s osminásobným zvětšením.

V roce 1610 Galileo Galilei postavil dalekohled s třicetinásobným zvětšením, pomocí kterého uskutečnil mnoho významných pozorování, která popsal v knize Siderus Nuncius. Objevil čtyři měsíce Jupitera (Io, Európa, Ganymedes, Calistó - tzv. galileovské), dále prstence planety Saturn, fáze Venuše (to byl mj. další důkaz platnosti Koperníkových tezí) a krátery a hory na Měsíci. O rok později Galileo Galilei objevil sluneční skvrny.

Ze známé šikmé věže Galilei házel kameny o nestejné hmotnosti, aby vyvrátil mylnou představu o tom, že těžší předměty padají rychleji. Galilei měl za to, že v blízkosti povrchu mají tělesa konstantní zrychlení vertikálního směru.

V roce 1632 vydal Galileo Galilei dílo Dialogo, které vzápětí papež Urban VIII. zakázal.

V roce 1638 vyšlo jeho základní dílo o mechanice Discorsi e dimostrazioni matematiche intorno a due nuove scienze attinenti alla mecanica ed i movimenti locali (Rozpravy). Galileo Galilei zjistil nezávislost doby kmitu kyvadla na druhu kývajícího tělesa.

Galileo Galilei se dostal kvůli svým názorům do sporu s církví. Byl zastáncem heliocentrických Koperníkových tezí. Jezuitští matematici již v roce 1611 potvrdili Galileiho pozorování, ale interpretovali je jinak, v souladu s tehdejšími znalostmi.  Galileo Galilei se vydal do Říma bránit tyto teorie. Byl  varován, aby upustil od hlásání svých teorií. Galilei se přesto nevzdává.

V roce 1632 předal papež Urban VIII. Galileiho případ svaté inkvizici. V říjnu 1632 dostal Galileo Galilei předvolání před inkvizici. 

V únoru 1633 Galilei přijíždí do Říma. Galilei je uvězněn v budově soudu a je vyslýchán. V červnu 1633 Galileo Galilei písemně odvolal své učení a v prosinci 1633 mu byl umožněn návrat do Florencie do domácího vězení.

Před inkvizičním soudem Galileo Galilei své učení odvolal, ale jeho rčení "A přece se točí" je dostatečně známé.

Galileo Galilei umírá 8. ledna 1642

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

Šablony III
Labyrint
Ovoce do škol
Poznej povolání
Doučování - národní plán obnovy
Připojení k síti eduroam
Bezpečné město Kralupy